Kobiety

Przybyszewski prowadził bogate życie uczuciowe. Nie przejmował się małżeństwem ani skandalami. Był kochliwy i podatny na zdrady.

Kobiety w życiu Stacha:

Prakseda Żmudzińska - poznał ją w 1884 roku. Była powierniczką jego zwierzeń, młodzieńczych cierpień, opowieści o przeczytanych książkach.

Helena Sztyler - siostra kolegi Stacha (Władysława), spotkanie nastąpiło w 1885, pierwsza wielka miłość Przybyszewskiego. Przez kolejne dwa lata pisał do niej rymowane wiersze miłosne.

Paulina Pajzderska - poznana w 1889 roku podczas wakacji w domu Tomasza Pajzderskiego. 16-letoletniej dziewczynie zaimponował Stachu swoim temperamentem. Gdy wrócił do Berlina, pisał z nią listy.

Marta Foerder - córka żydowskiego kupca. Poznali się w 1888r. 8 maja 1891 wprowadziła się do mieszkania Przybyszewksiego w Berlinie. 22 lutego 1892 urodziła mu pierwsze dziecko - Bolesia, a 14 listopada córkę - Mieczysławę. Marta kochała Stacha, jednak ich relacje uległy pogorszeniu, gdy poznał Dagny. W lutym 1895 urodziło się ich trzecie dziecko - Janina (mimo tego, iż dwa lata wcześniej ożenił się z Dagny). Zakochana kochanka, zwodzona wiecznie przez poetę, żyjąc w nędzy, 9 czerwca 1896 popełniła samobójstwo, osieracając trójkę swych nieślubnych dzieci.

Dagny Juel - Norweżka z dobrego domu. Urodziła się w 8 czerwca 1867 roku. Studiowała pianistykę. W marcu 1893 Edward Munch wprowadził ją w krąg berlińskiej bohemy. Poznała tam Przybyszewskiego, co zaowocowało ich ślubem 18 sierpnia tego samego roku. Nie miała ze Stachem łatwego życia. Jego beztroska w sprawach finansowych, pijaństwo, zdrady, sprawiały, że Dagny słabła. Jednak zawsze znajdowała w sobie siłę, by pogodzić się z mężem. Urodziła mu dwójkę dzieci: Zenona - 28 września 1895 oraz Iwi - 5 listopada 1897. Była muzą Przybyszewskiego i obiektem westchnień większości mężczyzn obracających się w ich towarzystwie. Zginęła śmiercią tragiczną w Tyflisie - 5 czerwca 1901 została zastrzelona przez Władysława Emeryka.

Jadwiga Kasprowiczowa - żona Jana Kasprowicza. Przybyszewski poznał ją w czerwcu 1899 roku podczas odczytu o Chopinie we Lwowie. Od pierwszego spotkania zrobiła na nim ogromne wrażenie. Był to początek głośnego romansu, który zakończył się jej odejściem od Kasprowicza i w końcu 11 kwietnia 1905 ślubem z Przybyszewskim.

Aniela Pająkówna - malarka. Ich romans rozpoczął się w 1899 roku. 1 października 1901 roku w Krakowie urodziła się ich córka - Stanisława. Stachu uznał dziecko, jednak nie zamierzał wiązać się z jej matką. Była ona kolejną ofiarą miłosnego temperamentu Przybyszewskiego. Z jego strony mogła liczyć na krótkie spotkania i listy. Zmarła w 1912 roku.